Wazektomia jest nowoczesną metodą antykoncepcyjną, skierowaną do mężczyzn, która cieszy się niezwykłą skutecznością, bezpieczeństwem i prostotą.

Wazektomia jest także zabiegiem minimalnie inwazyjnym i nie wymagającym znieczulenia ogólnego. Polega na przecięciu nasieniowodów, co skutkuje brakiem możliwości transportu plemników i tym samym uniemożliwia zapłodnienie. Ważnym podkreślenia jest fakt, iż zabieg wazektomii nie wpływa na libido, erekcję oraz orgazmy. Po zabiegu pacjent może spokojnie wrócić do domu. Skuteczność tej metody wynosi ponad 99% i w dużych polskich miastach, takich jak Gdańsk, Warszawa czy Wrocław również odnotowuje się tak wysoki odsetek skuteczności. Współżycie bez antykoncepcji można rozpocząć po około 20 stosunkach lub 2 miesiącach, co powinno być poprzedzone badaniem nasienia,w którym nie stwierdza się obecności plemników.

Zabieg wazektomii powinni rozważyć mężczyźni, którym zależy na współżyciu seksualnym bez obaw o przypadkową ciąże, posiadający już dzieci, w przypadku kiedy ciąża może zagrażać zdrowiu partnerki oraz w przypadku kiedy partnerka nie może stosować środków antykoncepcyjnych. Jeżeli należysz do jednej z powyższych grup, to Gdańsk jest miastem, w którym możesz poddać się  temu zabiegowi.

Wazektomia to zabieg, który ma zdecydowanie więcej zalet niż wad. Jej skuteczność jest prawie stuprocentowa, nie wpływa na funkcje seksualne i nie ma skutków ubocznych. Dodatkowo eliminuje uciążliwą konieczność pamiętania o stosowaniu innych metod antykoncepcyjnych przy jednoczesnej oszczędności pieniędzy. Wazektomia jest bowiem jedną z tańszych metod antykoncepcyjnych.

Jeżeli jesteś z Trójmiasta i zainteresował Cię powyższy temat, to zapraszam do kontaktu. Zabieg wazektomii wykonuje w swoim prywatnym gabinecie na terenie Gdańska.

Wazektomia bez skalpela

Wazektomię w Gdańsku, Warszawie czy innym mieście wykonuje się obecnie innowacyjną, mało inwazyjną, bezpieczną metodą. Jest nią tzw. wazektomia bez skalpela, gdzie zamiast nacięcia stosuje się rozwarstwienie skóry. To zabieg przeprowadzany przez doświadczonych lekarzy bardzo szybko i sprawnie, zaledwie w ciągu kliku minut. W praktyce więc formalności związane ze wstępnymi badaniami i wywiadem trwają dłużej niż sam zabieg. Podczas wazektomii pacjent nie jest nawet poddawany narkozie, a jedynie miejscowemu znieczuleniu i nie odczuwa bólu (zazwyczaj doświadczany jest jedynie dyskomfort). W zabiegu wazektomii można więc wziąć udział bez obaw, szczególnie że nie wiąże się on także z ryzykiem infekcji, a współczesne możliwości medycyny powalają na cofnięcie jego efektów. Jeśli więc interesuje Cię wazektomia Gdańsk, Wrocław czy inne duże miasto w Polsce z pewnością posiada wyspecjalizowane kliniki, w których wazektomię przeprowadza się ze stuprocentową skutecznością.

Zalety wazektomii

W porównaniu z innymi metodami antykoncepcji dla mężczyzn czy dla kobiet, wazektomia wyróżnia się bardzo wysoką skutecznością. Poza tą kluczową zaletą, warto zauważyć, że rozwiązanie to:

  • jest bezpieczne, mało inwazyjne i odwracalne;
  • uwalnia od strachu przed niepożądaną ciążą;
  • zapewnia większy komfort życia seksualnego;
  • zdejmuje z kobiety konieczność stosowania antykoncepcji, w tym także hormonalnej, która nie jest obojętna dla zdrowia;
  • jest opłacalne ze względów finansowych.

    Przygotowanie do zabiegu

    Na około dwa tygodnie przed zabiegiem należy wykonać badania laboratoryjne krwi (morfologię oraz układ krzepnięcia). W przeddzień wazektomii konieczne jest natomiast wydepilowanie okolic intymnych.

    Postępowanie po zabiegu

    Zabieg wazektomii jest na tyle mało inwazyjny, że bezpośrednio po nim pacjent może udać się do domu, nawet samodzielnie prowadząc samochód. Aby zapewnić sobie jak najlepszy komfort, warto założyć bardzo dopasowane slipki. W domu zalecane jest wzięcie prysznica i zdjęcie opatrunku (nowy nie jest już konieczny). Jeśli pojawiają się dolegliwości bólowe, można zastosować środki przeciwbólowe. W kolejnych dniach nie ma już żadnych przeciwwskazań do prowadzenia normalnej aktywności. Jedynie w przypadku podejmowania dużego wysiłku fizycznego, np. treningów na siłowni, długotrwałej jazdy na rowerze czy gry w tenisa, warto odczekać kilka dni. Powrót do współżycia seksualnego zalecany jest po tygodniu od przeprowadzenia zabiegu wazektomii. Przez okres kolejnych dwóch-trzech miesięcy należy stosować antykoncepcję jak przez zabiegiem, ponieważ ejakulat może jeszcze przez ten czas zawierać plemniki, pochodzące z pęcherzyków nasiennych. Po ośmiu i dwunastu tygodniach od przeprowadzenia wazektomii należy wykonać badanie nasienia na stwierdzenie obecności plemników.

    Wazektomia a podwiązywanie nasieniowodów

    Często można spotkać się z zamiennym używaniem tych nazw, co nie jest prawidłowe. Wazektomia posiada szerszy zakres znaczeniowy, ponieważ zabieg podwiązania nasieniowodów stanowi jedną z jej metod. Polega ona na zakładaniu na nasieniowody chirurgicznych szwów, co jest elementem bardziej złożonego procesu odcinania dopływu plemników. Podczas zabiegu wazektomii stosuje się jeszcze przecięcie nasieniowodów, wycięcie ich kilkumilimetrowych fragmentów oraz mikrokoagulację, by zabezpieczyć ich końce przed możliwością rekanalizacji. Takie postępowanie minimalizuje ryzyko udrożnienia nasieniowodów.

    Wazektomia w Polsce i na świecie

    Antykoncepcja dla mężczyzn, jaką jest wazektomia cieszy się wciąż rosnącą popularnością na całym świecie. Jest to zabieg w pełni bezpieczny i w wielu państwach, np. w Japonii, Danii, Austrii, Szwecji, wymieniony w prawie jako dopuszczalna metoda zapobiegania ciąży. W niektórych krajach legalność tej metody wynika z braku przepisów o zakazie jej stosowania – dzieje się tak np. w Holandii, Chinach, Francji, Australii oraz w naszym kraju. Zabieg wazektomii w Polsce bywa traktowany jako kontrowersyjny, co wynika z nieporozumień w interpretacji Art. 156 §1 pkt.1 KK. Wazektomia jest w pełni legalna, ponieważ to zabieg odwracalny, który nie powoduje trwałej bezpłodności mężczyzny.